Return to site

Çocuklardan Destek Çağrısı: "Çocuklara Silah Satmayın"

Anıl Bozoğlu, Ahmet Emir Günbattı

Merhabalar, bizler Anıl Bozoğlu ve Ahmet Emir Günbattı. ilkokul 4. sınıf öğrencileriyiz.

Yaptığımız araştırmalar sonucunda oyuncak silahların ve şiddet içeren oyuncakların çocukları şiddete yönlendirdiğini öğrendik. Oyuncak mağazalarına gittiğimizde bir sürü oyuncak silah görüyoruz. Neden çocukların silaha, ateş etmeye yönlendirildiğini anlayamadık. Bizim daha çok eğlenceli, düşündürücü yarışma ve oyunlara ihtiyacımız var. Doktorculuk oynarken doktor gibi hissetmeye çalışıyoruz, arabalarla oynarken ralli pilotu gibi hissetmeye çalışıyoruz. Oyuncak silahlarla oynarken pek hoş şeyler hissetmiyoruz. Bir de oyuncak silahlarla yarışma yaptırılıyor. Hangi becerimizi neden yarıştırıyoruz hayret ediyoruz.

Kampanyamıza destek verirseniz çok seviniriz.

Bu kampanyanın teslim edileceği kurumlar: Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, D&R Kitap, Nerf Oyuncak

Anıl ve Ahmet Emir, Adapazarı'nda ilkokul dördüncü sınıf öğrencisi. Çocuklara oyuncak silah satılmasına razı değiller ve bunu değiştirmek istiyorlar. change.org'da açtıkları imza kampanyasıyla sizleri de mücadelelerine destek olmaya çağırıyorlar. Kampanyaya verilen destekle ilgili bir mesaj paylaşan çocukların öğretmeni Emrah Şimşek çocukların heyecanını şöyle anlatıyor:

Merhaba herkese.

Ben, Anıl ve Ahmet'in öğretmeniyim. Anıl ve Ahmet'in eylemini şu anda tüm sınıf sahiplenmiş durumda. Sınıftaki herkes ulaştırabildiği kadar insana ulaştırmaya çalışıyor. Ben de onlara yardımcı oluyorum. Facebook, Twitter gibi sosyal medya organlarında paylaşmaya davet ediyorum. Çocuklar çok mutlu, bu kadar çok insanın kendilerini desteklemelerini hiç beklemiyorlardı. Şu an şiddet, öldürme vs. temalı oyun ve oyuncakların çocukları nasıl etkilediğini araştırıyorlar. Bir yandan da artık silahla oynamak utanılacak bir şey oldu onlar için. :)

Siz, yani ilk gün katılan hemen destek olan 420 kişi çocuklar için "biz"siniz. Çocuklar "öğretmenim 250 kişi olduk, 280 kişi olduk" diyorlar. Kampanyamızı yaygınlaştırmak için fikirlerinize, önerilerinize açığız. Ben yine her gün paylaşmaya devam edeceğim. Fazla takipçisi olan twitter adreslerine etiketleyeceğim. İletişime geçebileceğiniz, ünlüler, taraftar grupları, STK'lar varsa lütfen kampanyamızı paylaşmaları için onları ikna etmeye çalışın. Görsel açıdan biraz daha vurucu olması için video araştırdı çocuklar ama pek bulamadılar. Sanırım biz bir kısa film çekeceğiz.

Desteğiniz için çok teşekkür ederiz. İyi ki varsınız.

All Posts
×

Almost done…

We just sent you an email. Please click the link in the email to confirm your subscription!

OK